Projekt českého balonu na hranici vesmíru jsme připravovali s přestávkami skoro rok a půl. [celý blog] Pravděpodobně stovky hodin "práce". Ty uvozovky jsou na místě, protože pro nás to byla zábava. A nakonec se ukázalo, že s úžasným výsledkem.
Od nápadu, přes promýšlení možností, analýzy, studium počasí, větrných map, poznání limitů běžných technologií, hledání vhodných dodavatelů, objednávky, radost z nových balíčků, kompletace, prototypy, testování, programování, výroba desek plošných spojů, studium legislativy, jednání s úřady, logistické problémy a desítky dalších věcí, až po dnešní den, který proběhl lépe než v nejtajnějších přáních.
Sobota, 8 hodin ráno, ospalé městečko Škvorec se probouzí.
Na vybrané místo jako první dorazil Petr Šauer, který nám vzal helium, v těsném závěsu jsem přijel já (Pavel Richter) s bratrem, Martin s plnou posádkou a poté už parkovalo jedno auto za druhým :) Kamarádi, fanoušci, všichni milí lidé :)
Po ověření funkčnosti celého systému jsme se dali do plnění balonu. Jak se taková věc dělá jsem tušil jenom teoreticky, ale ukázalo se, že i prakticky jsme to zvládli perfektně.
Ano, rukavice jsou nutností! ;) Nechceme zničit balon ještě před startem.
Před startem jsem přemýšlel zejména o tom, jak určit správné množství helia v balonu.
Řešení je vlastně velice jednoduché, stačí váha a zavaží (lahev s vodou) o hmotnosti celého zařízení + hodnota free lift, tedy zdvihová síla, která požene balon vzhůru.
Závaží jsme postavili na váhu a postupně plnili balon heliem. Údaj na váze se snižoval, tím jak balon stále více závaží odlehčoval. Jakmile jsme se dostali k nule, byl balon správně naplněn a mohli jsme se pustit do uvazování.
A uvazujeme, stahujeme páskami, izolepujeme a tak dále :)
Zapnout foťák, zapnout zvukovou signalizaci, zapnout hlavní napájení. Pak už stačilo jenom vzít víko a pěkně ho upevnit páskou.
Pak nasadit letecký postroj a přivázat padák.
Paráda, drží to pevně. Jak vidíte, součástí nákladu je i první stránka tématické hry České nebe od Járy Da Cimrmana :) Tento list bude později předán Zdeňku Svěrákovi.
Martin připevňuje odstřihové zařízení - pyro.
Je asi 9:30 a jsme připraveni k vypuštění. Řízení letového provozu nám dává zelenou a my přejeme našemu zlatému boxu hodně štěstí :)
Zde jsou zachyceny první vteřiny letu czANSO balonu.
Všichni nadšeně pozorují, jak balon pozoruhodně rychle mizí v atmosféře.
Balon nabírá směr a rychlost, rozhodujeme se přemístit dále.
První zastávka asi po 40minutách jízdy přinesla pozitivní zprávu ve formě několika telemetrických paketů: balón dosáhl své maximální výšky a padá k zemi. Přesouváme se dále.
Druhá zastávka nepřinesla kromě žízně nic, je opravdu velké polední vedro. Rotujeme s antenou, ale telemetrie žádná. Z předchozího směru pohybu usuzujeme, že bude ještě o nějaký kilometr dále.
Třetí zastávka ve znamení euforie. Zachytili jsme 2 pakety a oba obsahují stejnou pozici balonu - BALON PŘISTÁL A LEŽÍ NA ZEMI.
Externí teplota rychle stoupá na 40°C, hned je mi jasné, že balon leží na boku a sluníčko pálí přímo na senzor teploty.
Rychle ťukáme přijatou polohu do mobilní navigace.
Balon je pouze 300 metrů od nás! Rychle zamykáme auta a jdeme/běžíme za šipkou na displeji.
V dálce zaslechnu jemné pískání, kterému nevěnuju pozornost... jak se ale blížíme, zvuk zesiluje a naplno propuká euforie ze šťastného shledání. Box, padák i roztrhaný balon leží na krásném políčku s miniaturními rostlinami a piští signální sirenkou.
Naprostý úspěch, máme to! Běžíme k místu dopadu a už přemýšlíme, jaké asi budou fotky a videa.
Za tým czANSO chceme velmi poděkovat panu Horáčkovi z HWKitchen, který nám věřil i když plán byl teprve na začátku, a poskytl nám 2 komponenty pro náš letový hardware. Děkujeme!
Dále chceme poděkovat velké spoustě lidí, kteří přispěli do našeho společného rozpočtu a pomohli tak uskutečnit tento krásný let.
A v neposlední řadě také všem, kteří nám fandili, podporovali nás, poskytli rady nebo nápady a vydrželi až do závěru. Myslím, že to stálo za to.